Huono kunto on riski koko elämän
Tutkimuksessa miehet ja naiset, joiden fyysinen kunto oli huono tutkimuksen alussa, menehtyivät sydänsairauksiin tai muihin syihin selvästi todennäköisemmin kuin hyväkuntoiset, ja tämä todettiin muutaman vuoden, 10 vuoden ja yli 20 vuoden kuluttua seurannan alkamisesta.
Huonon kunnon ja kuolleisuuden yhteys havaittiin kaikissa ryhmissä, mutta vahvin se oli yksilöillä, jotka olivat muutenkin suurimmassa riskissä esimerkiksi korkea iän vuoksi.
Tutkimuksessa seurattiin 47 000 miestä ja 16 000 naista, joista 1 300 menehtyi sydänsairauksiin ja 2 800 muihin syihin seurannan aikana. Tulokset julkaistiin tieteellisessä Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes -lehdessä.
Uutispalvelu Duodecim
Julkaistu 29.5.2012. Copyright Duodecim 2012. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleenjulkaisu ja edelleen leivttäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.
Keventäjät nyt myös Facebookissa! Tykkää meistä täällä.
- Twiittaa
-
Liity Keventäjiin!
- Vain muutama minuutti päivässä riittää.
- Helpot työkalut.
- Parhaat asiantuntijat apunasi.
- Tuhansia reseptejä.
- Edullinen, vain 0,22 € päivässä.
- 3 kk 39€
- 6 kk 59€
- 12 kk 79€

